Найбільший науковий прорив 2022 - телескоп Вебба

Американський науковий журнал Science продовжує підбивати традиційні підсумки року. Недавно він назвав головний науковий прорив 2022-го року. За думкою наукової колегії журналу, ним став телескоп імені Джеймса Вебба.

Космічний телескоп Вебба був запущений NASA у 2022-му році. Він розташований поза земною атмосферою, а тому якість досліджень не страждає від атмосферних явищ, міського освітлення чи руху супутників. Телескоп Вебба став заміною всесвітньо відомому телескопу Хаббла. Отримані з початку експлуатації результати уже зараз можна порівняти з виграшем джекпоту в гральні автомати онлайн Україна.

Тисячі нових галактик та фото екзопланет

Як говориться у прес-релізі «Саєнс», результати від експлуатації телескопу перевершили будь-які сподівання. Вони змусили вчених забути про роки підготовки до запуску та загальну вартість космічної обсерваторії у 10 мільярдів доларів.

Телескоп було запущено та введено до експлуатації у кінці червня цього року. Після запуску близько місяця було витрачено на налаштування та калібрування апарату. Проте вже за наступних півроку вчені змогли відкрити тисячі нових галактик у нашому всесвіті, спостереження яких раніше було неможливим.

Мова йде про об’єкти, які знаходяться дуже далеко від Землі. Як повідомляють у «Science», вік деяких з нововідкритих об’єктів може перевищувати всі попередньо відомі на 150 мільйонів років. 

Телескоп Вебба вже повторив багато сенсаційних знімків,  які свого часу зробив Хаббл. Проте, тепер ці ділянки зоряного неба доступні з набагато більшою деталізацією та «глибиною» покриття.

Також Вебб дозволяє візуально спостерігати об’єкти, існування яких раніше було доведено лише за допомогою побічних ефектів. Зокрема, мова йде про екзопланети та новонароджені зірки.

Екзопланетами науковці називають планети, розташовані поблизу інших зірок. Донедавна, їх спостереження базувалося в основному на аналізі світимості материнської зірки. Якщо зірка «блимала» з чіткою періодичністю — це означало, що її частково затуляла планета, що обертається навколо. За зниженням світимості, частотою блимання та іншими критеріями можна було приблизно визначити розмір та період обертання планети.

Це стосується і новонароджених зірок. Як відомо, їх оточують протопланетні диски, які погіршують можливість спостереження за цими цікавими об’єктами. 

Завдяки телескопу Вебба, і зоряні системи інших зірок, і молоді зірки тепер можна спостерігати візуально, а не лише у розрахунках.

Найцікавіші відкриття телескопа Вебба

Найцікавіші відкриття телескопа Вебба

У вересні цього року телескоп Джеймса Вебба вперше у світі зняв планету, яка обертається біля іншої зірки. Цей історичний знімок можна подивитися безкоштовно на сайті НАСА, як і більшість інших досліджень космічної обсерваторії. 

На фото потрапив газовий гігант, який отримав назву HIP 65426b. За свідченнями астрономів, розмір цього небесного тіла перевищує розмір Юпітера у 8-12 разів. Планета обертається навколо материнської зірки на відстані у близько 100 астрономічних одиниць. Нагадаємо, астрономічною одиницею називається середня відстань від Землі до Сонця. 

Цей результат дозволяє планувати подальші дослідження екзопланет у масштабі, який не був доступним ніколи раніше. 

Інші суттєві відкриття космічної обсерваторії включають:

  • відкриття води на планеті WASP-96b, що обертається навколо жовтого карлика;
  • перше фото екзопланети — газового гіганта HIP 65426 b;
  • відкриття тисяч нових молодих зірок у туманності Тарантула.