FPV 500 МГц

Питання використання різних частот для FPV дрона камікадзе у бойових діях на території України неодноразово піднімалося у минулих публікаціях. Ці частоти не були таємницею, і ми самі навчилися використовувати їх у своїх цілях. Однак, ситуація, що склалася з частотою 500 МГц, показала, що ми виявилися не готові до цього виклику.

Комерційні принципи виробництва

Виробники обладнання для електронної боротьби (РЕБ) працюють за суто комерційними принципами. Це означає, що вони орієнтуються виключно на поточний попит і не створюють надлишкових запасів «про всяк випадок».

Наприклад, коли українським військовим знадобилося протидіяти використанню росіянами частот 500 МГц для FPV-систем, виробники РЕБ-обладнання не мали в наявності необхідних модулів. Вони замовляли ці модулі в Китаї, але лише в кількості, необхідній для задоволення поточних потреб.

Жоден виробник не тримає на своїх складах великі запаси модулів на різні частотні діапазони «на всяк випадок». Це було б неефективно з комерційної точки зору, оскільки ці модулі протягом тривалого часу лежали б без використання, заморожуючи значні кошти.

Такий підхід заснований на класичних принципах ощадливого виробництва та «точно в строк». Виробники замовляють ресурси лише в необхідній кількості, щоб мінімізувати витрати на зберігання надлишкових запасів. Однак, у військовій сфері, де нам потрібно бути готовими до швидких змін тактики противника, цей підхід виявився проблематичним.

Невизначеність майбутніх загроз

Ми не можемо передбачити, які саме частоти росіяни можуть використовувати проти нас завтра. Крім того, існує ризик, що після закінчення війни ці модулі стануть непотрібним мотлохом на складах, оскільки попит на них різко впаде.

Теоретично, частоти нижче діапазону 150-200 МГц або вище 2.4 ГГц могли б бути альтернативою для використання у FPV-системах. Діапазони нижче 150 МГц, наприклад 80-100 МГц, мають кращу проникну здатність і менше схильні до перешкод, ніж діапазони, що використовуються зазвичай. Однак вони займають більший спектр і можуть створювати складнощі з координацією частот.

З іншого боку, діапазони вище 2.4 ГГц, такі як 5.8 ГГц, хоч і мають більшу пропускну здатність, але стикаються з проблемами розповсюдження сигналу в умовах міської забудови та пересіченої місцевості. Крім того, обладнання для роботи на таких високих частотах зазвичай є складнішим і дорожчим у виробництві. Тому ці діапазони не стали масово використовуватися операторами FPV-дронів, на відміну від стандартних 2.4 та 5.8 ГГц.

Єдиний вихід із цієї ситуації – за рахунок держави сформувати стратегічний запас модулів на всі можливі діапазони частот, щоб у разі необхідності оперативно забезпечити потреби Збройних Сил України, поки вантажі з Китаю будуть у дорозі.

Висновок

Автор нічого нового не відкрив. Завтра росіяни можуть перейти на інші частоти, наприклад, 270-300 МГц, і ми знову опинимося в подібній ситуації. Необхідно завчасно подбати про наявність стратегічного запасу обладнання для протидії можливим загрозам.

За матеріалами телеграм каналу Про зв’язок від Сергія Флеш