Загорівся Check Engine: найпоширеніші причини

Лампочка Check Engine світиться, коли система самодіагностики в комп’ютері вашого автомобіля виявила помилку. Коли ви заводите автомобіль, вона може почати світитися, блимати або згаснути. Однак Check Engine не завжди означає несправність. Варто звернути увагу на колір лампочки та інших індикаторів. Які можуть бути поширені або серйозні причини появи попереджувальних світлових індикаторів? Пам’ятайте, що помилки, на які вказує бортовий комп’ютер, не можна ігнорувати.

Даний матеріал підготовлений спільно з бюро перекладів «Профпереклад». Технічний переклад з залученням вузькоспеціалізованих перекладачів можна замовити на сайті Профпереклад. Більше інформації на веб-сторінці компанії profpereklad.ua.

Що таке індикатор Check Engine?

Лампочки у автомобілі виконують важливу роль, надаючи інформацію щодо роботи ключових систем транспортного засобу. Деякі з цих індикаторів просто інформативні, інші ж виступають у ролі попереджень. Особливо виділяється контрольна лампа Check Engine, яка може вказувати на конкретні неполадки. Однак, чи безпечно продовжувати рух, коли цей індикатор горить? На щастя, наявність цього сигналу не завжди свідчить про серйозну несправність. Втім, вона не повинна бути ігнорованою. Саме з цієї причини, коли лампа Check Engine відображає жовте світло на приладовій панелі вашого автомобіля, рекомендовано негайно звернутися до найближчого автосервісу з метою виконання комплексної діагностики всіх систем автомобіля.

Колір індикатора перевірки двигуна не повинен викликати у вас паніку.

 • Не варто турбуватися коли горять сині або зелені індикаторні лампочки. Такі сповіщення є суто інформативними і не інформує про жодну несправність. 
 • Жовтий колір світлового індикатора вказує на другий рівень підвищеної уваги. У цьому випадку ви отримуєте сигнал про те, що відбувається певне змінення в одній з систем автомобіля. Ситуація може бути досить м’якою, наприклад, тимчасовою помилкою або неточністю в показаннях, які датчики сприймають. З іншого боку, це також може вказувати на більш серйозні аномалії. Таким чином, жовта індикаційна лампочка двигуна привертає вашу увагу до можливих відхилень, і конкретні подробиці ви зможете дізнатися під час проведення комп’ютерної діагностики вашого автомобільного агрегата.  
 • Поява червоного кольору на приладовій панелі має стимулювати максимальний ступінь уваги. Відображення червоного індикатора може сповіщати про виникнення несправності в одній з ключових систем, або навіть вказувати на важливу проблему в автомобілі.

Як швидко діагностувати проблему з автомобілем за допомогою індикатора Check Engine

Лампа контролю двигуна «Check Engine» – це індикатор, який вказує на наявність або збережені помилки в пам’яті комп’ютера вашого автомобіля. Ця індикаційна лампа стала стандартним обладнанням у всіх новітніх транспортних засобах. Від 2001 року всі автомобільні моделі, що продаються на європейському ринку, повинні бути оснащені системою автодіагностики.

Система check engine складається з численних датчиків, безперервно контролює, серед іншого, роботу трансмісії та надсилає інформацію до центрального комп’ютера. Будь-яке відхилення є причиною того, що на приладовій панелі загоряється контрольна лампочка двигуна. Це допомагає законодавцям піклуватися про вашу безпеку, з одного боку, і про навколишнє середовище, з іншого. Адже потенційна несправність може не лише спричинити неправильну поведінку автомобіля на дорозі, але й призвести до підвищеної витрати пального або викиду в атмосферу більшої кількості забруднюючих речовин. 

Зважаючи на те, що контрольна лампа check engine є в кожному сучасному автомобілі, варто перевірити, чи вмикається вона взагалі, купуючи вживане авто. На жаль, серед недобросовісних продавців поширена практика заклеювати лампочку перевірки двигуна непрозорим скотчем. Ось чому так важливо перевірити роботу всіх лампочок перед покупкою автомобіля.

Як перевірити індикатор Check Engine?  

Позитивний результат огляду лампочки «Check Engine» дуже простий у виконанні. Після повернення ключа в перше положення, всі індикатори на панелі приладів мають запалитися — деякі світитимуться миттєво, а інші залишаться включеними до моменту старту двигуна. Ситуація вимагає особливої уваги, якщо ви помічаєте, що лампочка не загорається. Це може вказувати на те, що попередній власник автомобіля, не здатний усунути несправність, приховав її або відключив. Також це може стати свідченням того, що транспортний засіб потрапив у серйозне ДТП, і не були враховані всі можливі наслідки. Саме ця ситуація може призвести до зростаючих видатків на обслуговування авто у майбутньому або наростаючого ризику виникнення аварійної ситуації.

Загорілася лампочка Check Engine: що робити?

Якщо під час руху виникла ситуація, коли засвітилася індикаторна лампочка «Check Engine», рекомендується провести наступні кроки для мінімізації можливих ризиків.

По-перше, зупиніть автомобіль на безпечному місці. Далі, переведіть двигун у режим «вимкнено» та повторно запустіть його. Якщо індикатор продовжує світитися або миготіти, рекомендується негайно звернутися до найближчого автосервісу для проведення діагностики та виявлення причини даної події.

Однак, якщо увімкнена контрольна лампа двигуна не обов’язково свідчить про серйозну несправність, то не варто панікувати! 

 • Якщо це тимчасова або одноразова несправність, яку зафіксували датчики, швидше за все, через деякий час індикатор чек двигуна гасне сам по собі. 
 • Якщо причиною була незначна несправність, після виправлення лампочка вже не повинна більше загорятись, і теоретично ви можете припинити звертати на неї увагу. 
 • Якщо ж це відбувається знову і знову (лампочка загоряється на деякий час, а потім гасне через деякий час або після перезапуску двигуна), краще відвідати  сервіс і перевірити причину.

Причини загоряння Check Engine

Ви, можливо, хочете знати, чи допустимо їздити з ввімкненою лампочкою «Check Engine». Лампочка «Check Engine» може загорітися через незначні несправності, при яких продовження руху є припустимим, наприклад:

 • одиночний випадковий промах,
 • занадто низька напруга в системі електрики автомобіля під час запуску,
 • забруднення контактів,
 • потрапляння вологи в систему,
 • неправильні значення, виміряні датчиками (згадані вище).

Якщо лампочка горить тривалий час і не гасне після перезапуску двигуна, то краще за все відвідати сервісну станцію. 

Не варто довго їздити з увімкненою лампочкою, навіть якщо ви не відчуваєте ніякої різниці, а двигун працює нормально і розвиває повну потужність. Це пов’язано з тим, що ви можете виявити, що згоряння палива посилилося або рівень викидів збільшився. Ігнорування попереджувального сигналу може зрештою призвести до більш серйозної поломки, ремонт якої обійдеться вам набагато дорожче.

Вам слід негайно звернутися на станцію техобслуговування, якщо після загоряння індикатора Check Engine двигун перейшов у так званий «аварійний режим». Тоді ви не зможете розігнатися до більш високих швидкостей, оскільки двигун не зможе набирати вищі оберти. Такі симптоми можуть бути ознакою дійсно серйозної несправності.

Причини загоряння Check Engine

Більш серйозні причини увімкнення індикатора Check Engine

Більш серйозні причини загоряння лампочки CEL включають:

 • пошкодження лямбда-зонда,
 • несправність однієї з котушок запалювання,
 • несправність в системі впорскування,
 • пошкодження сажового фільтра дизельного двигуна,
 • пошкодження каталітичного нейтралізатора,
 • пошкодження клапана рециркуляції відпрацьованих газів EGR.

Послідовності цих дефектів можуть проявлятися різноманітно: від непередбачуваного збільшення витрат пального, некоректного складу викидів, втрати потужності до порушення оптимального функціонування двигуна, що може в результаті викликати його відмову. Також причина може бути в заправці неякісним паливом, або ж погане співвідношення пального та повітряної суміші. Можливо, буде розумним звернутися до відомих засобів вимірювання об’єму пального.

Поширеною причиною також є неправильне встановлення системи ГБО. Для такої ситуації достатньо переналаштування установки, але іноді потрібно замінити невірно підібрані компоненти.

Всі можливі пошкодження, пов’язані із загорянням контрольного індикатора Check Engine, повинні бути діагностовані механіком сервісного центру, який має відповідне обладнання. Після того, як ваш автомобіль буде підключено до комп’ютера в майстерні, є шанс не тільки визначити місце несправності, але й точно діагностувати несправність!

Висновок

Техніки в сервісних центрах можуть швидко виправити помилки, використовуючи метод очищення пам’яті комп’ютера автомобіля. Однак це може не бути найкращим рішенням проблеми. Хоча контрольна лампа двигуна не загоряється, це не обов’язково означає, що усунена коренева причина.

Так, можна продовжувати рух із увімкненим індикатором Check Engine, але важливо бути пильним, оскільки ігнорування цього сигналу може призвести до невідворотних ушкоджень двигуна. Продовжуючи рух, ви ризикуєте активізувати серйозну поломку двигуна, яка потребуватиме тривалого ремонту та великих витрат.

Отже, хоча може здатися, що просте відключення лампочки вирішить ситуацію, насправді важливо підходити до цього з увагою та серйозністю. Зневага сигналом лампочки перевірки двигуна може призвести до непередбачуваних наслідків, які варто уникнути вже на початковому етапі.